Nasa’nın Önerdiği Ortamın Havasını Temizleyen Bitkiler

Yaşam alanlarında yetişen bitkilerin insan sağlığı üzerindeki pozitif etkileri bilimin de konusu… Yapılan araştırmalar doğru bitki yetiştirmenin, yapılan doğru seçimlerin ve uygulanan bakımların insan sağlığını olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor.

Çağımızın beton kentlerinin insanı, yoğun çalışma saatlerinden dolayı zamanının neredeyse yüzde seksenini kapalı alanlarda geçiriyor. Doğadan ve doğanın faydalarından yazık ki oldukça uzak bir yaşam sürüyor metropol insanları. Üstelik bu keşmekeşin içinde her an stres altında… Şehrin kirliliğinden, kalabalığından ve stresinden kısa süreliğine de olsa kaçıp nefes almak istediğinde bile   çok zaman başaramıyor bunu. Birkaç günlük doğa temasından uzun soluklu bir verim elde edilemiyor. Doğa insanın sürekliliğidir, her anıdır ve heptir. Kısacık ve kendi içinde yine mesafeli buluşmalar, çoğunlukla psikolojik bir tatmin sağlıyor sadece. Bu imkânsızlıklar içinde doğayı yaşam alanlarına davet etmek, çok daha iyi bir fikir olarak çıkıyor karşımıza.

Doğayı davet ettiğimiz, içine aldığımız yaşam alanlarımız sayesinde oksijen kalitesi sağlam bir ortama, enerjisi temiz, rahatlatıcı ve sağlıklı bir mekâna kavuşmamız mümkün olabiliyor. Bizi yoran, strese sokan gerginliklerden uzaklaşmak için yaşam alanlarımız da destekleyici bir faktöre dönüşmüş oluyor böylece.

Bitkilerin insan sağlığı üzerindeki etkileri sadece ev koşullarında değil tabii ki, hastanelerde, ofislerde, devlet dairelerinde, otellerde… Kısaca beton ve metal yığınlarının tam da göbeğinde her zaman her şekilde mümkün. İş ki doğru bitkiyle, doğru amaç için, doğru bir bakımla buluşulabilsin. Bitkiler bu tür alanlarda genellikle dekoratif amaçlı kullanılıyor olsa da ortam sıcaklığı yaratmak ve gerginliği azaltmak adına uygun buldukları her ortamda çalışabiliyorlar.

Nasa kapalı ortamlarda her 10   için bir bitkinin bulunmasını tavsiye ediyor . Nas anın listesinde yer alan bitkileri sizler için aşağıda sıralıyoruz.

Aşk Merdiveni

Kurdele Çiçeği

Areka palmiyesi

Benjamin

Patos Sarmaşığı

Antoryum

Salon Palmiyesi

Yuka

Duvar Sarmaşığı

Paşa Kılıcı

Barıs Çiçeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir